Kategorie
Kontakt

Zwyrodnienie stawów kolanowych

Zwyrodnienie stawów kolanowych - choroba cywilizacyjna
Zwyrodnienie stawów kolanowych jest główną przyczyną niepełnosprawności na świecie, tylko 40% zwyrodnień stawów kolanowych jest  następstwem starzenia się organizmu. W pozostałych 60 % przypadków zwyrodnienie kolana to skutek przeciążenia, kontuzji i urazów. Ciężka fizyczna praca, sporty wyczynowe, nadwaga spowodowana złą dietą - taki styl życia może prowadzić do zwyrodnienia kolana. Najgorsze jest to, że choroba rozwija się podstępnie. Daje początkowo niecharakterystyczne objawy, takie jak: trzeszczenie, opuchlizna, ograniczenie ruchomości.

Powierzchnia stawowa
Powierzchnię stawową pokrywa chrząstka szklista, składająca się z pięciu warstw: powierzchniowej, pośredniej, promienistej (głębokiej), wapniejącej oraz podchrzęstnej. Jej najbardziej zewnętrzną częścią jest warstwa powierzchniowa, leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie jamy stawu. Pozbawiona jest komórek, za to zawiera liczne, ułożone równolegle do powierzchni stawowej, włókna kolagenu mało glikozaminoglikanów i jest bogata w kwas hialuronowy. 

alt
Struktura chrząstki stawowej

Czym jest zwyrodnienie?
Przede wszystkim jest wynikiem zaburzenia jakości chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnię kości i odpowiedzialna jest za amortyzację i prawidłową ruchomość stawu. W wyniku jej zużywania dochodzi do zwiększenia tarcia w stawie i nasilonej ścieralności oraz zmianach składu płynu maziowego.

Jak leczyć zwyrodnienie?
Problem przede wszystkim stanowi podstępny rozwój choroby. Pacjent odczuwa dyskomfort ale nie idzie do lekarza, bo uczucie jest przecież do wytrzymania. Czuje ograniczenie ruchomości, słyszy strzelanie podczas ruchu kolanem i dalej wydaje mu się że to takie nic… no i w końcu pojawia się ból. Trafia do lekarza i wtedy okazuje się, że zmiany w kolanach są już daleko posunięte. Wówczas można zastosować:

- NLPZ - czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne 
- Leki wspomagające regenerację chrząstki stawowej
- Wiskosuplementacja - ta metoda polega na podawaniu kwasu hialuronowego prosto do stawu. Wpływa to na poprawę jakości i składu płynu stawowego – zwiększa to jego lepkość i elastyczność. Stawy odzyskują odpowiednie odżywienie i nawilżenie, a co za tym idzie, odpowiedni poślizg i amortyzację w czasie ruchu. Można tutaj zastosować produkty OPTIVISC firmy Biotech Healthcare – dystrybucja Optotech Medical:
OPTIVISC 20
OPTIVISC PLUS 40
OPTIVISC SINGLE 60
OPTIVISC SINGLE 90

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Strefa wiedzy
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu