Kategorie
Kontakt

Co to są chondrocyty?

Chondrocyty czyli komórki chrzęstne stanowią tylko 1% objętości chrząstki i są odpowiedzialne za syntezę, katabolizm i ogólną homeostazę chrząstki. Ich wcześniejsza forma to chondroblasty. Chondrocyty tworzą macierz chrząstki, której charakterystyczne wiskoelastyczne właściwości bezpośrednio wynikają z faktu, że woda jest jej głównym składnikiem i stanowi 60–80% całej masy, kolagen 60% suchej masy i proteoglikany 30% suchej masy. Grubość chrząstki waha się w granicach 0,5–2 mm. Najgrubsza warstwa występuje na powierzchni stawowej rzepki i może dochodzić do 6 mm. Ze względu na to, że u dorosłych chrząstka stawowa nie ma zakończeń nerwowych ani naczyń krwionośnych jej dolności regeneracyjne są ograniczone. Komórki odżywiają się drogą dyfuzji poprzez płyn stawowy, w skład którego wchodzą kwas hialuronowy, lubrycyna,
proteinazy i kolagenazy. Powierzchnie stawów pokrywa chrząstka szklista, której potrzebny jest ruch dla prawidłowego jej funkcjonowania. Jest to jeden z kilku rodzajów tkanki chrzęstnej, najlepiej przystosowany do przenoszenia obciążeń. Niestety chrząstka szklista posiada niewielką zdolność do regeneracji po uszkodzeniach, dlatego tak ważne jest aby płyn stawowy zawierał odpowiednie substancje dla chrząstki - na co mamy dziś wpływ stosując iniekcje wewnątrzstawowe wykorzystując produkty OPTIVISC.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Strefa wiedzy
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu