Kategorie
Kontakt

Ból stawów można zlikwidować!

Główne przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów:
  • Wrodzona dysplazja (naruszenie powierzchni stawowych kości) stawu (na przykład zwyrodnienie stawów dysplastycznych). W tym przypadku stawy są nadmiernie ruchome, mają zwiększone obciążenie i zużycie występuje szybciej.
  • Długie istniejące zapalenie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, gruźlica stawów itp.). Zaburzenia metaboliczne w płynie maziowym prowadzą do niedostatecznego odżywienia chrząstki, spowalniając procesy odnowy martwych komórek i prowokując jej zniszczenie.
  • Nadmierna aktywność fizyczna, w szczególności podczas uprawiania sportów zawodowych lub monotonnych czynności produkcyjnych. Zaobserwowano, że pracownicy szwalni najczęściej rozwijają artrozę stawów rąk, podczas gdy pracownicy używający młota pneumatycznego rozwijają zwyrodnienia stawów łokciowych i barkowych. Innymi słowami, chrząstka, która ponosi maksymalne obciążenie przez długi czas, jest pierwszą, która cierpi.
  • Zaburzenia hormonalne. U kobiet jest to często związane z menopauzą.
Niezależnie od konkretnej przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów, głównym problemem jest brak równowagi między procesami niszczenia i regeneracji w tkankach stawu. Na poziomie komórkowym oznacza to, że w stawie:
  • gromadzi się nadmiar uszkodzonych i martwych komórek, których organizm nie ma czasu usunąć;
  • powstaje zbyt mała ilość nowych komórek funkcjonalnych, które powinny zastąpić martwe komórki i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie stawu.
Iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego są efektywną i bezpieczną metodą wspomagania leczenia i zwalczania objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Na stopień skuteczności terapii w zasadniczy sposób wpływa prawidłowa kwalifikacja pacjenta do wiskosuplementacji.

alt

Który preparat z hialuronianem wybrać?
W warunkach fizjologicznych hialuronian (sól kwasu hialuronowego) jest związkiem syntetyzowanym i wydzielanym do płynu stawowego przez komórki błony maziowej – synowiocyty B. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów zmniejsza się stężenie hialuronianu. Stąd też postanowiono uzupełniać ubytki kwasu hialuronowego jego syntetycznym odpowiednikiem wprowadzanym dostawowo w iniekcjach (wiskosuplementacja). Obecne na rynku preparaty różnią się kilkoma cechami (m.in. HA o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej, usieciowane i nieusieciowane), które decydują o właściwościach lepko- sprężystych preparatu, czasie utrzymywania się w stawie, czasie działania, efektach klinicznych i liczbie iniekcji. Kwas hialuronowy o bardzo dużej masie cząsteczkowej (powyżej 4000 kDa) wykazuje mniejszą efektywność, jeśli chodzi o proces pobudzania aktywności receptorów do syntezy endogennego kwasu hialuronowego (receptory CD44), ponieważ taki HA nie jest przez nie rozpoznawany. Sugeruje się, że maksymalna odpowiedź fizjologiczna w inicjowaniu produkcji endogennego HA może być obserwowana tylko przy zastosowaniu kwasu hialuronowego w określonym zakresie masy. Sygnał do inicjowania syntezy endogennego HA jest dostarczany przez kwas hialuronowy o masie w zakresie 500- 4000 kDa. Wiskoelastyki OPTIVISC mają optymalną masę cząsteczkową o wartości 3500 kDa.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Strefa wiedzy
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu